Szukaj:

Dystrybutor

Intec Medical sp. z o.o.
ul. Longinusa Podbipięty 7
31-980 Kraków

Tel. 12 3768115

Aktualności

Jaki wybrać nawilżacz powietrza dla dziecka?
Utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności w pomieszczeniu ma istotne znaczenie dla zdrowia oraz samopoczucia. Przesuszone powietrze niekorzystnie wpływa na organizm, w szczególności na błony śluzowe oczu , nosa i jamy ustnej. Jest groźne również dla najmłodszych członków rodziny. Przyczynia się do licznych infekcji i gorszej kondycji układu immunologicznego. Zbyt mała wilgotność może doprowadzić również do przesuszenia bardzo delikatnej skóry maluszka, a nawet kataru bądź tzw. sapki (oddychanie przez usta). Właśnie dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, gdzie najwięcej czasu spędzają maluchy, czyli między 30 a 65%.

 

Tradycyjne sposoby nawilżania powietrza


Nie wszyscy preferują nawilżacze powietrza i stosują tradycyjne metody utrzymania odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu. Często wywieszają pranie na rozkładanych suszarkach w pomieszczeniach mieszkalnych, wieszają ręczniki po kąpieli na grzejnikach, a niektórzy decydują się na uprawianie konkretnych gatunków roślin. Popularnym rozwiązaniem stają się także specjalne zawieszki ceramiczne. Nawilżone i przewieszone przez kaloryfer stopniowo odparowują wodę, podwyższając wilgotność. Największą efektywność wykazuje jednak elektryczny nawilżacz powietrza, który można dostosować do bieżących potrzeb i poziomu wilgotności.

 

Rodzaje nawilżaczy na rynku

 • Parowy – ich sposób działania opiera się na zagotowaniu wody poprzez pracę specjalnej grzałki. Urządzenie po uzyskaniu odpowiedniej temperatury cieczy, przekształca ją w parę i wypuszcza na zewnątrz. Stanowią najprostszy model nawilżacza powietrza. Nie potrzebują dodatkowych akcesoriów, a mechanizm jest wytrzymały i rzadko ulega zepsuciu, co przekłada się na sporadyczną konieczność wymiany części.

 

 • ewaporacyjny – urządzenia pracują przy wykorzystaniu zjawiska tzw. ewaporacji (parowania), czyli procesu przechodzenia określonej substancji ze stanu ciekłego w stan parowy z reguły na powierzchni cieczy. W urządzeniu proces ten zachodzi poprzez naturalne odparowywanie wody ze specjalnego wkładu zamieszczonego w urządzeniu. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza są często wyposażone w specjalne maty, które pełnią funkcję filtracyjną i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Powoduje ona wzrost kosztów eksploatacji urządzenia, gdy co jakiś czas należy wymienić matę.

 

 • ultradźwiękowy – pracują w oparciu o działanie ultradźwięków, które powodują rozbijanie cząsteczek wody. W taki sposób tworzy się delikatna mgiełka, odpowiedzialna za utrzymanie właściwej wilgotności powietrza. W związku z tym jednym z najistotniejszych elementów urządzenia jest kartridż do demineralizacji wody, który należy systematycznie wymieniać. Urządzenie jest wyjątkowo ciche podczas pracy.

 

 • 2w1 – jest to jedna z nowszych i ciekawszych propozycji, a mianowicie nawilżacz i oczyszczacz powierza w jednym urządzeniu. Urządzenie jednocześnie oczyszcza oraz nawilża powietrze, dzięki wstępnej jonizacji. W urządzeniu znajdują się specjalne płyty (nie trzeba wymieniać mat!), które wpływają na utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Przy oczyszczaniu istotne znaczenie ma wykorzystanie właściwości antybakteryjnych srebra.

 

Wybór odpowiedniego rozwiązania

Przy kilku rodzajach nawilżaczy powietrza oraz wielu konstrukcjach urządzenia warto odpowiednio dobrać urządzenie do własnych preferencji i potrzeb malucha. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obszar oddziaływania urządzenia. Konieczne jest dostosowanie parametrów powierzchni nawilżania do rozmiaru sypialni dziecka.

Ważne jest określenie częstotliwości użytkowania. W zależności od pór roku poziom wilgotności w pomieszczeniach się zmienia. Latem bywa zbyt niski, a zimą może być już optymalny. Warto zastanowić się, jak sytuacja przedstawia się w sypialni dziecka. Wówczas będzie można ocenić, czy konieczne jest korzystanie z nawilżacza powietrza całym rokiem, czy tylko w okresie letnim. W przypadku sezonowej pracy urządzenia można zdecydować się na tańszy model parowy, który jednak pobiera większą ilość energii niż np. modele ewaporacyjne, sprawdzające się doskonale przy stałym, całorocznym użytkowaniu.

 

Przy wyborze urządzenia warto mieć na uwadze wydajność parowania ( w litrach na dobę, w mm na godzinę). Jest to znacznik określający ile pary jest wytwarzanej w określonym przedziale czasowym. Powiązane jest to z wielkością pojemnika na wodę. Im dłużej jest użytkowany, tym lepszy jest większy. Wiąże się to z mniejszą częstotliwością uzupełniania wody.

 

Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe funkcje, w jakie może być wyposażony nawilżacz takie, jak:

 

 • osuszacz powietrza,
 • zbiornik na olejki zapachowe,
 • tryb odwapniania wody,
 • przezroczysty panel, zapewniający kontrolę poziomu wody,
 • wbudowany higrostat,
 • regulator temperatury,
 • oświetlenie.

 

W naszej ofercie dostępne są różne rodzaje nawilżaczy dedykowane do sypialni malucha, w tym modele ewaporacyjne, parowe oraz połączone z oczyszczaczem. Proponujemy rozwiązania, które cechuje cicha praca i niezawodne działanie. Chętnie udzielamy pomocy przy wyborze najbardziej funkcjonalnych rozwiązań – odpowiadających Państwa indywidualnym preferencjom.<<<